Z újezdského asfaltu až do reprezentačního dresu.

Autor: Pavel Víška <(at)>, Téma: Info, Vydáno dne: 28. 12. 2021

Článek o Robasovi RobasZ újezdského asfaltu až do reprezentačního dresu.

     Robert Halíček, kterému se neřekne jinak než Robas, je odchovancem újezdské házené. V současné době je hráčem házenkářského extraligového celku TJ Nové Veselí (aktuálně 4. celek v tabulce a Robas má na svém kontě 31 branek z 9 zápasů), kde má hráčskou smlouvu na probíhající a i na příští sezónu, je členem juniorské reprezentace ČR, za kterou odehrál 5. a 7.11.2021 premiérové zápasy proti Rakousku (v tom druhém, domácím a vítězném, vsítil 4 branky). Dokonce už stihl i evropský pohárový dvojzápas s kyperskou Famagustou... V 18 letech tedy náramně dobře rozjetá kariéra poloprofesionálního sportovce!

     Jak se to tak stane, že z újezdského asfaltu se ocitnete v reprezentačním dresu se lvíčkem na prsou? Pojďme si tedy dosavadní Robasův házenkářský příběh povykládat pěkně od začátku. Robas, tak jako spousta jeho kamarádů, začínal s házenou někdy v 5 letech – Halíček, Víška, Velíšek, Kachlík, Krošík, Zourek, Zapletal, Fila – to byli jeho parťáci v samých začátcích. Ano, tehdy začínal na našem asfaltu s házenou i Daniel Fila, který však ve starších žácích zjistil, že ho baví více do balónu kopat, a tak dnes hraje Fortuna ligu za Mladou Boleslav 😊! Trenérsky Robase od minižáků připravovaly Katka Kubátová-Mlatečková s Ivetou Rozprýmovou a v žácích pak trio Kubát, Flajšinger, Gajda a na našem venkovním hřišti byl tehdy ještě asfalt a až v roce 2014 jsme se dočkali dnešního povrchu...

     Za minižáky, přípravku, mladší a starší žáky odehrál stovky zápasů a turnajů a i když zpočátku nijak výrazně házenkářsky nevynikal, byl jednou věcí naprosto vyjímečný. Tou věcí bylo spojení několika faktorů, které se u něho sešly. Je levák, svými dispozicemi typické křídlo a má obrovský střelecký cit a když k tomu přidáte píli, cílevědomost a lásku k házené, pak můžete psát velké sportovní příběhy. V roce 2018 za starší žáky Robas téměř ve všech zápasech předváděl výborné výkony, 10-15 branek za zápas nebylo žádným překvapením. V té době (přechod ze základní na střední školu) okolo 14 letých hráčů "krouží skautové" z extraligových celků, aby zachytili případné talenty pro svoje kluby a umožnili jim tak rozvoj jejich kariéry formou přestupu. Robas se zúčastnil několika kempů a turnajů s Novým Veselím a to mělo hned jasno, chceme ho (Nové Veselí je považováno už několik let za jeden z nejlepších celků co se týká mládežnických kategorií a podmínky pro přípravu jsou na nejvyšší úrovni u nás). A protože to chtěl i Robas, tak nebylo co řešit. Přestup do Nového Veselí, střední škola ve Žďáru nad Sázavou, kde příští rok maturuje, celotýdení odloučení od rodičů a kamarádů a nové výzvy! Rodiče ho v plnění jeho házenkářského snu samozřejmě podpořili. Halíčci, zpočátku házenou "nepolíbeni", se museli naučit házenkářská pravidla (v případě otce Robase, vášnivého "sportovního rybáře" to byl proces docela zdlouhavý, ale dnes už je samozřejmě plnohodnotným házenkářským expertem – promiň Robe 😊). A navíc kouzlu házené propadla i Robasova sestra Bára, která dnes hraje za újezdské mladší dorostenky, takže už vlasně jsou plnohodnotnou házenkářskou rodinou!

     První sezóna za mladší dorost v Novém Veselí se Robasovi velice vydařila, avšak v sezóně následující přichází démon jménem Covid, což nejen pro mladé sportovce znamená obrovskou ránu pro jejich další rozvoj. Zrušení zápazů, celého zbytku sezóny, omezená možnost trénování... Avšak pro Robase se paradoxně právě díky Covidu a v té době probíhající přestavbě mužského extraligového celku Nového Veselí otevřela obrovská příležitost "přeskočit" kategorii staršího dorostu (kluci 17-18 let) a naskočit v 17 letech přímo mezi muže! Tehdy byla situace taková, že starší dorostenci kvůli Covidu svou soutěž nehráli, na rozdíl od extraligy mužů, která se za přísných pravidel (bez diváků) hrála. Veselí tedy dalo několika starším dorostencům možnost hrát a trénovat za muže, což pro ně byla obrovská výhoda. Robas svou šanci využil dokonale a dokázal se adaptovat na mužskou házenou velice rychle. Dnes patří do základní sestavy Veselských a v každém zápase je hodně vidět a trenér Kostka na něho spoléhá a dává mu důvěru. Zatím asi nejlepší zápas odehrál 23.10.2021 na půdě Cementu Hranice, kde Veselí vyhrálo 29:25 a Robas dal celkem 9 branek a byl nejlepším střelcem a zároveň i mužem zápasu! Vrcholem jeho dosavadní kariéry je zatím samozřejmě již zmíněný reprezentační dvojzápas za juniory proti Rakousku.

     A co Robas a újezdská házená? Je to uzavřená kapitola? Vůbec ne, Robas nosí svůj bývalý klub stále v srdci a formou hostování, když mu to náročný extraligový program a trenér dovolí, je připraven naskočit za Újezd i do II.ligy! Letos se to už jednou podařilo a Robase jsme mohli vidět 26.9.2021 v našem domácím zápasu s Olomoucí. Sice jsme prohráli, ale jeho 4 branky a přítomnost na hřišti byla pro celý tým obrovskou vzpruhou.

     Robasovi přejeme do následujících zápasů a sezón jen to nejlepší a s velkým zájmem budeme sledovat, jak se jeho sportovní kariéra bude dále vyvíjet! Celá újezdská házená mu drží palce, neboť Robas je důkazem, že na práci s mládeží můžeme být v našem klubu právem hrdí, a že i za krajně nepříznivých podmínek (absence haly) dokážeme vychovávat i budoucí extraligové hráče! A nemyslete si, že Robas je aktuálně jediný náš odchovanec v české extralize. Vždyť Filip Zourek působí ve Frýdku-Místku a jeho starší bratr Daniel válí za Lovosice. A aktuálně mladší dorostenci Martin Flajšinger, Dominik Absolon a Lukáš Ritter hostují v SKKP Handball Brno v extralize mladšího dorostu a Luba Řoutil, Petr Máca, Erik Vach, Kuba Hájek a Ondra Měšťan v té samé soutěži hostují v Telnici! A jaké zatím "nevybroušené diamanty" máme v mladších a starších žácích... Ale o nich zatím raději ani nemluvme, neboť skauti extraligových celků nenápadně krouží nad újezdskovazové u házenou, neboť už moc dobře vědí, že tady se rodí budoucí extraligisté a reprezentanti!

Několik momentek od současných po historické.

Robas v repreFacebookové komenty