Denisa napsala úvod k PHC v článku o účinkování starších dorostenců, a protože mi připadá zbytečné to kopírovat, můžete si, kdo neviděl, počíst zde: 18. - 22.4.2019 Prague Handball Cup 2019 (starší dorostenci). My se můžeme přesunout k sestavě. Hráči: Žigrai M, Ritter L, Merhout Š, Flajšinger M, Gajda M, Kachlík M, Hájek J, Havíř Š, Vyoral T, Drahoš T, Odehnal J, Malinčák A.
Část našich hráčů nemohla nebo nechtěla jet, proto jsme si vypůjčili tři borce ze Sokola Telnice. Byli to: Jahoda O., Popela M., Řezníček J.
Za realizační tým se zúčastnili: Michal Gajda, Katka Odehnalová, Tom Staňa.

PRVNÍ HRACÍ DEN:

1. zápas TJ Sokol Cífer (Slovensko) - TJ Sokol Újezd u Brna 11:16

K prvnímu zápasu jsme nastoupili proti našim sousedům (to potvrzoval i jeden ze Slovenských hráčů, který se jmenoval "Súsedka" 😊.) Soupeři přijeli s hráči bez střídání, takže už se dalo říct: "Budeme hrát naší hru a uběháme je." Byli slabší i herně, to šlo vidět v prvních minutách. Ale v tom byl ten problém. Nastalo podcenění horšího soupeře, který si zasloužil dostat aspoň o 10 gólů.
  Soupeř kvůli našim chybám (nepřesné a zbrklé nahrávky, podcenění obrany, nastřelování vysokého brankáře) se nás držel až dokonce. Zápas ale vyhrál Újezd v poměru 16:11. Zkušenost a dravost našich kluků rozhodla o vítězství 😊.
  Naši tahouni co se útoku týče nezklamali jmenovat je zbytečné, protože kluci hráli dobře všichni a táhli to jako tým (krásné góly, krásné akce a nahrávky na gól si opakovaně vraceli.)

2. zápas TJ Sokol Újezd u Brna - Visse IF (Dánsko) 22:13

Na druhý zápas jsme nastoupili proti velice slabému týmu z Dánska. Kluci vypadali že jsou spíše mladší žáci a že házenou vidí poprvé.
  Po první lekci podcenění jsme čekali nápravu, ta bohužel nepřišla. Vyhrálo se sice velkým rozdílem, ale naši kluci opět podlehli pomalé hře a zase se začali přizpůsobovat tempu soupeře. Jediný Marek Popela měl tu chuť jim dát co proto, a jako jediný do toho dával viditelně 100%.
  Jak říkal hlavní kouč Michal Gajda: "Bylo to doslova strašný."
  Opět zbytečně zbrklé nahrávky, obrana tak laxní, že soupeři proskakovali obranou jako nůž máslem a uspěchané akce bez atraktivity. Ve zkratce. Že máme výbornou palebnou sílu na každém postu, víme moc dobře, ale dávat jen góly, aniž by se vytvořila nějaká pěkná akce (signál který se učí na tréninku), prostě není ono. Přes otřesný výkon výhra a se už těšíme na silné Němce. Proběhla promluva hráčům do duše, tak uvidíme, co nám ukáží.

3. zápas  TJ Sokol Újezd u Brna - Bezirksauswahl Altbayern I (Německo) 18:21

Začnu poněkud netradičně.
Popela 4 tyčky
Jahoda 4 tyčky
.... už z toho vyplývá, že našim střelcům se absolutně nedařilo.
  Je třeba říct, že jsme se s Michalem shodli, že to byl opravdu parádní zápas. Oproti předešlým duelům tohle bylo od našich kluků odehraný o 2 stupně výše a s velkou zodpovědností kdy krásnou obranu střídali krásné útoky.
  Brankář Šimon Merhout za mnou došel, že prostě chce za každou cenu chytat a i když jsem měl v plánu jinou volbu, Šimon mě překvapil svým chtíčem, a tak jsem mu vyhověl. Za prvních 10 minut měl snad 60% a vychytal asi 8 tutovek a ani střely z dálky nebyly pro něj problém. 5 minut před koncem zápasu zkušení Němci došli na Šimonovi mezery a bylo hotovo, (pro Šimona). Nakonec se ve vyhroceném zápase protočili všichni a nejvíc ze dvojice Lukáš Ritter a Matěj Žigrai se chytl právě posledně jmenovaný "Žigi" hlavně díky parádním zákrokům a čtení střel.
  Němci měli 2 hráče výrazně větší a silnější, a to byl jediný rozdíl. Naši kluci makali, i když jsme dokonce prohrávali o 6 gólů. Borci se kousli a ještě to o 3 stáhli. Tento soupeř byl opravdu na vysoké úrovni a za předvedený můžeme být na naše chlapce pyšní.
  Klobouk dolů před klukama. Super zápas!!!

DRUHÝ HRACÍ DEN:

4. zápas  TJ Sokol Újezd u Brna - Union Tigers Korneuburg (Rakousko) 20:19

Čekal nás čtvrtý zápas skupiny a zároveň ten nejtěžší, protože Rakouský tým Union Tigers porazil i naše přemožitele z Německa.
  Do začátku zápasu jsme nastoupili s chutí do hry, avšak náš nástup byl víc než hrůzostrašný, když v 5 minutě se prohrávalo 0:3. Kluci postupně začali suprově hrát a obrana a útok byli jak má být.
  V bráně začal nahecovaný Lukáš, který chytal doslova famózně, v takové formě jsem ho neviděl hodně dlouho. Když pominu jeho křídla, kde si nevěděl rady s přehazováním a se střelami mezi nohy, tak fakt parádní výkon. V zápase likvidoval snad každou druhou střelu. V našem obratu z 0:3 na 5:3 byl právě on, který držel kluky, kterým se v útoku přestalo na chvíli dařit. Lukyn nedostal gól asi dalších 5 minut a odchytal takřka celý zápas až do posledních 5 minut utkání, kdy Rakušané začali využívat křídel, které Lukášovi nešla.
  Rozhodl jsem se tedy provést změnu, ukázal jsem prstem na ŽIGIHO a říkám: "Jdeš." Co se dělo potom dalších 5 minut bylo na infarkt. Hned první střelu Žigi vychytal, a začala tahanice. 2 minuty do konce za vyrovnaného stavu se nám přestalo dařit, asi v té nejhorší době. Minutu do konce jsme mohli jít do vedení o gól místo, toho jsme ztratili míč a na osamoceného Žigiho běžel rakouský rychlík v trháku, Matěj s klidnou hlavou zkušeného brankáře si počkal a v přesný okamžik se postavil čelem střele a dlaní tak chytil velice důležitou střelu.
  Naši kluci v útoku neváhali Žigi rychle nahrál a naši kluci dali gól z rychlého útoku. Scházelo 40 sekund, míč měl tým z Rakouska. Ti ale zaváhali a spadl jim míč na nohu. Martin Flajšinger uklidnil hru a bylo hotovo. Naši kluci zvládli zápas jak fyzicky tak i psychicky. Nejlepší střelec byl Michal Gajda mladší, který měl velice povedený zápas, kdy dal 9 gólů.   Byla to naprostá paráda. Před vstupem do šaten nás oslovil známý mediální provaděč celého turnaje se slovy: "Tak to byl teda Újezd!!!" Já na to: "Ano, takhle se hraje házená v Újezdě!" Poté nás požádal o natočení klipu na YouTube jak v šatně "děláme bordel" kluci zapnuli reproduktor, kamera, akce a bylo hotovo. Kluci, šťastní že vyhráli těžký zápas a nadšení za zájem "médií".
  Po zápase jsme odměnili kluky návštěvou Palladia a Zetka, kde si kluci odfrkli na herních konzolích.

5. zápas  TJ Sokol Újezd u Brna : TJ Sokol Chodov 21:12

Poslední zápas dne nás čekal zrádný Sokol Chodov. Od tohoto týmu jsme nevěděli co čekat, protože jejich zápasy byly všelijaké. To co nastalo, nečekal nikdo. Chodov měl tak 5 tyček a 10 střel vedle.
  Naši kluci jezdili parádně. Po tom, co Michal Gajda mladší dal v posledním zápase 9 gólů z křídla, tak právě tento zápas nedal takřka nic. Naštěstí máme tak silný tým že pokud se jednomu nedaří, nahradí ho druhý. Jinak není moc co psát. Naši kluci hráli parádně jak v útoku, tak i v obraně.
  Jediné mínus byli výjimečně brankáři. Ti by v tomhle zápase nechytli ani rýmu, ale ne vždy se daří. Naštěstí jsme měli nahráno a soupeř měl střeleckou smůlu. Věřím, že kluci si odpočinou a další zápasy budou jen lepší. Po konci utkání jsme se shodli, že našim brcům narostla křídla po té návštěvě KFC 😊.   Jediné, co nám kalilo radost, je fakt, že kvůli horšímu skóre postupujeme do A finále ze 3 místa.

TABULKA ZÁKLADNÍ SKUPINY MC 07

20191804 PHC 2019 Tabulka základní skupiny MC07
(st žáci)

TŘETÍ HRACÍ DEN:

HLAVNÍ ČÁST FINÁLE A

6. zápas  TJ Sokol Újezd u Brna - SG KREMS/LANGENLOIS (Rakousko) 11:14

První zápasy A finále máme na hale v Čakovicích, opět jako ostatní haly, hodinu od ubytovny. Dnes vstávání v 6 ráno. Na rozkoukání nás čeká opět tým z Rakouska. Už zkraje bylo jasně vidět, že soupeř je kvalitou úplně někde jinde. Samozřejmě, pozitivní je, že jsme s nimi drželi krok.
  Jelikož starší dorostenci hráli, až ve 2 odpoledne udělali si čas a přijeli našim žákům fandit, k tomu samozřejmě nechyběli naší klasičtí diváci z rodiny Holešanských a Jája Žigraiová. Cestu si našla i trenérská rodina Kolářů. Fanoušci byli, takže atmosféra parádní.
  Tento zápas byl plný technických chyb a nesportovního chování. Za první poločas jsme dostali, úplně zbytečně, 2 tresty za kecy. Nejprve žlutou kartu, a jelikož naši pořád řešili rozhodčí, tak potom stačilo i Martinovo mávnutí rukama směrem k rozhodčím a dostal 2 minuty. Ale to je pořád dokola: "rozhodčí má vždycky pravdu!"
  Rakouská obrana byla neprostupná a naši kluci prostě z dálky nevystřelili. Když už byl nějaký pokus, šel vedle. Osobně si myslím, že rozdíl nebyl v tom, že by měli víc netrénované, to možná ano, ale v tomto zápase rozhodla nezvládnutá psychika.
  V bráně začátkem poločasu chytal Lukáš, ten měl pár krásných zákroku, ale přece jen tomu chybělo ještě něco navíc. Koncem poločasu jsem se rozhodl opět nasadit do brány naše eso Žigiho. Ten opět nezklamal, chytil trhák a pár velkých dělovek. V 8 minutě druhého poločasu mě ale zbylí brankáři velice zklamali. Žigi měl slabší chvilku, a tak jsem se rozhodl, že tam znovu zkusím Lukáše, ale ten mě řekl: "Co? Já nechci." Pak, že by teda šel... Řekl jsem: "Nechceš, nehraješ." Šel jsem tedy za naším brankařem číslo 3 za Šimonem a říkám: "Šimone půjdeš." Odpověď byla: "Cóóó? Jááá? Do Brány?" To už jsem se naštval a řekl: "Tak nic. Chytat nechcete, tak nebudete!" Musím ale podotknout, že Žigi, kterého tam nechali se vykoupat, mě velice potěšil. Občas měl parádní zákroky a ani neuvažoval o tom si jít sednou. Tak to má být. Našim klukům stále schází ta sebedůvěra ve vyrovnaných zápasech, ale to už je moje práce.   Od fanoušků jsme se dozvěděli, že Rakouský kouč navštívil naše zápasy v Chodově, takže příprava byla zjevně profesionální.

7. zápas  TJ Sokol Újezd u Brna - ŠKP Bratislava (Slovensko) 13:21

O zábavu před zápasem se postaral pan Jahoda v hospodě před obědem, i když, tuhle roli si držel celý turnaj 😊. V hospodě učil Ondra mladé číšnice moravsky... Vyptával se jich třeba, jestli ví, co je: "šufánek, hopskulka, šuflík" apod. Ze začátku to slečny štvalo, ale nakonec se nechala děvčata pár slovíček naučit a vše brala s úsměvem.
  Ani druhý zápas v A finále jsme nezvládli. V tomto případě to bylo kvalitou týmů. Že ŠKP BRATISLAVA je kvalitní tým, se vědělo už dávno před zápasem. Tyhle velké týmy mají několikanásobně víc tréninků než my a také mnohem kvalitnější zázemí a podmínky pro přípravu.
  Hned před zápasem jsme poznali největší hrozbu jménem Jánoška. Jak říkal trenér Michal Gajda. Už ve starších žácích je to komplexní hráč, takový "pan házenkář." Naštěstí pro nás hrál jen 5 minut, protože i kdybychom ho dokázali ubránit, stejně by nás běhal. Ten borec je ještě větší raketa než byl v jeho věku náš ATOM. Celkově byli hráči ŠKP větší a silově více vybavení než naši kluci. I ten nejmenší hráč byl větší, než náš největší.
  Když bych chtěl hodnotit brankáře opět můžu pochválit více Žigiho, protože oproti ostatním tam měl něco navíc. Větší čtení hry, opět chycený trhák a to je z těch 3 nejmladší a je vlastně teprve prvním rokem mladší žák. Celkově ale brankáři neměli moc šancí, protože většina střel byla ze 6 metrů.

20191804 PHC 2019 Tabulka hlavní
skupiny MC23 (st žáci)

CELKOVÉ HODNOCENÍ TURNAJE

Přestože jsme letos skončili kolo před osmifinále, myslím že můžeme turnaj hodnotit velice kladně. Tyhle akce jsou vždycky nejlepší pro to, aby si kluci zkusili zase trošku něco jiného než JM ligu a zahráli si i proti silným týmům ze zahraničí, které jsou třeba kvalitou o třídu nebo dvě výš. Hráčům to dá mnoho zkušeností a zážitků, a o to tu přeci jde, aby si všichni zahráli a vyzkoušeli si, jaká házená je v zahraničí. Případný uspěch by byl jen bonus navíc. Kategorie MC je pro starší žáky, ale přesto s námi jeli i někteří mladší žáci. Někteří z nich jsou už celkem zkušení, jako třeba Kuba Odehnal nebo Matěj Kachlík, kteří ukázali svoji nebojácnost a bez respektu dávali sadu o mnoho větším soupeřům. Na to byla radost se dívat. Ale mile překvapil i Adrián který se snažil jak v útoku tak v obraně. V ofenzivě si krásně říkal o nahrávky a i když je většinou nechytil, tak ta velká snaha tam byla vidět. Mile mě překvapil v obraně, kdy několikrát tak dobře četl hru, že se mu opětovně dařilo vypíchávat nahrávky protihráčů.
  Je potřeba říct, že si zahráli opravdu všichni, i ti méně zkušení, ale o to víc byla vidět jejich snaha. A co je ještě důležitější, nikdo se nezranil a všichni si to náležitě užili.

Autor: Tomáš Staňa | Komentáře: 0 | Přidat komentář | Informační e-mail Vytisknout článek