3.10.2020 TJ Sokol II Prostějov - TJ Sokol Újezd u Brna (muži)

Autor: Pavel Víška <(at)>, Téma: A - Muži, Vydáno dne: 04. 10. 2020

3.10.2020 TJ Sokol II Prostějov - TJ Sokol Újezd u Brna (muži) 20200927 muži vs. TJ Sokol II Prostějov - foto TJ Sokol II Prostějov - TJ Sokol Újezd u Brna 26:28 (14:15)

Opět výpadky, ale tentokrát jsme to ustáli.

Zápas v Prostějově začal netypicky až v 19:30 a nastoupili jsme k němu bez dvou výrazných opor. Chyběl David Šilhavý a Tomáš Synek, takže čistě statisticky chybělo takových 10-15 branek, na druhé straně letos poprvé nastoupil Tomáš Kachlík. Na lavičku poprvé usedl kouč – Luděk Kubát, který dokonce i zápas z lavičky koučoval (udílel pokyny, střídal a motivoval hráče, stanovil taktiku a sestavu... ), tedy dělal to, co se od kouče tak nějak očekává 😊. Jelikož to byla jeho letošní premiéra na lavičce mužů, tak jsme před zápasem spekulovali, jestli to nebude zároveň i derniéra. No, jelikož se vyhrálo, třeba ho tam uvidíme příště zase, něco to do sebe mělo... Luďa vyrukoval hned s překvapivou základní sestavou, kde se na křídle objevil místo Zdenála Suchomela David Víška. Cílem asi bylo, aby Zdenál nasál prvních pár minut obraz hry z lavičky a David asi aby si dodal sebedůvěru hned na začátku.

A byl to asi dobrý tah, protože zápas jsme tradičně začali sebevědomě a disciplinovaně a s famózním Jurou Staňou v bráně jsme po pár minutách vedli 5:1 a na domácích už hned od první minuty začínala ležet deka. Opakovalo se tedy to, na co jsme zvyklí. Začátky zápasů máme krutě zmáknuté, což je asi odrazem správného předzápasového zahřátí, motivace a zdravého sebevědomí. Avšak i v dnešním zápasu došlo v druhé půli prvního poločasu k tradičnímu kolapsu systému, kdy zejména vlivem prostřídání na některých postech vzniká totální chaos v obraně a dáváme tak soupeři možnost vrátit se do zápasu. Navíc nám v těchto vypjatých chvílích kolabuje i střelecké sebevědomí, protože téměř všichni to začínají hrát individuálně a mají pocit, že hroucení systému musí osobně zastavit. Dnes nám koncem první půle zkolabovala pouze obrana, avšak nebojte, střeleckého kolapsu jsme se dočkali tradičně také, a to v půlce půle druhé 😊.

Poločas jsme vyhráli jen o jednu branku, takže do šaten jsme šli s hlavou mírně dolů. Avšak začátem druhého poločasu jsme začali stejně dobře jako ten první. Ale co nás ale stáželo do kolen bylo laxní zakončení mnoha vyložených šancí, zejména trháků, kdy jsme zkoušeli všelijaké „efektní“ zakončení s neefektivním výsledkem.  Tohoto se musíme už jednou provždy vyvarovat, neboť ne soupeř, ale my sami, se tímto porážíme! Navíc 16 minut před koncem dostal Pavel Jankovič červenou kartu za třetí 2 minutový trest, a tak náše obrana stojící zejména na něm společně s důsledným Jurou Frimmelem, dostala vážnou trhlinu. V čase 53:16 domácí srovnali na 24:24, na což jsme dokázali dravým Atomem reagovat gólem na 24:25 a v zápětí vybojovat 7 metrový hod... Ale kdo na sebe vezme za tohoto stavu tu odpovědnost a provede exekuci? Vždyť Kroša i Maroš dnes už dnes jednou sedmičku nedali...

A máme tu opět odvážný tah trenéra Kubáta, který na exekuci sedmičky posílá z lavičky 17 letého benjamínka týmu, Davida Víšku. Odvážný tah to ale zase tak není, David sedmičky celkem pravidelně a bez nervů dává, ale v této chvíli nebyl úplně v pohodě, neboť po jednom hrubém faulu na něho si vyvalil palec na střelecké ruce. O tom však pan trenér nevěděl... David už posledních 8 minut nechtěl ani moc hrát, byl na lavičce a bolel ho ten prst. Ale jednomu nejmenovanému členu týmu to nedalo a vytáhl z lékařské brašny obstřik a řekl mu: "ten palec budeš ještě potřebovat, půjdeš střílet sedmičku". David proměnil a hned si šel zase sednout na lavku a byla na něm vidět obrovká radost i úleva, že to dobře dopadlo. A ten samý nejmenovaný člen týmu mu hned říká: "ještě není konec  hochu, půjdeš ještě na jednu sedmu". A bylo to tak. Zdenál Suchomel, jako ten nezkušenější matador si v čase 59:47 pro sedmu vyloženě došel a David se tak za stavu 26:27 opět úspěšně zhostil role exekutora a stanovil konečný stav zápasu na 26:28 (v oficiálním zápisu ze zápasu to není vedeno jako sedmička, ale bylo to tak)! Ale opět to byl Jura Staňa v bráně, který nám koncovku zápasu vyloženě vychytal. Není pochyb o tom, že on je v každém utkání tou jistotou, o kterou náš výkon můžeme vždy opřít.

Těsně po zápase v naší šatně duněl sound systém a borci si užívali slastné pocity z vítězného zápasu, dnes si výhru vydřeli a naprosto zasloužili a konečně se tak po prvních dvou zpackaných zápasech odměnili za dosavadní poctivou přípravu. Čest soupeři, který hraje velice nepříjemnou silovou, ale zároveň i chytrou házenou, ale od první minuty prohrával, nikdy se nedostal do vedení, pouze v jeden moment to dotáhl na remízu. Jiný výsledek, než naše vítezství, by byl asi z našeho pohledu nespravedlivý...

Příští zápas hrajeme  v neděli 11.10. v 16:30 „doma“ - v telnické nafukovačce proti „hostující“ Telnici. Už teď víme, že asi nebudeme opět kompletní, avšak ve hře je i jedno možné překvapení a premiéra v našem dresu. Chtělo by se říct přijďte se podívat, ale z všeobecně známých důvodů budeme hrát nějaký ten čas bez diváků..