07.05.2023 TJ Sokol Újezd u Brna - TJ Sokol II Prostějov (muži)

Autor: Pavel Víška <(at)>, Téma: A - Muži, Vydáno dne: 10. 05. 2023

07.05.2023 TJ Sokol Újezd u Brna - TJ Sokol II Prostějov (muži) 20230507 muži vs. TJ Sokol II Prostějov - foto TJ Sokol Újezd u Brna - TJ Sokol II Prostějov 37:29 (20:13)

Facebookové komentyHoďte to Robasovi 😊.

     Po dvou vynechaných komentářích k zápasům našich mužů je zde koment k jejich poslednímu vystoupení proti Prostějovu. Prostějov je velice nepříjemným soupeřem (na podzim u nich plichta 37:37). Hrají silovou házenou postavenou na urostlých spojkách a pivotech a téměř vždy je to náročná hra se spoustou fyzických minisoubojů na hranici pravidel. K zápasu nastupujeme pouze se dvěma originálními spojkami – Horký a Flajšinger, přičemž pro Marťase je to opět třetí zápas v posledních 28 hodinách. Důvody proč nám chybí spojky Kroša, Atom, David Staňa, Dominik Absolon jsou většinou zranění. Na straně druhé máme vzácnou příležitost vidět v našem dresu extraligové křídlo z Nového Veselí - Robase Halíčka, takže se můžeme alespoň těšit na jeho výkon.

     No, co vám budu povídat. I v takto okleštěné sestavě to byl nádherný, sebevědomý a přesvědčivý výkon, který měl právě v Robasovi ústřední postavu! Robas, hrající na pravém křídle, kde na spojce měl vedle sebe jinak také pravé křídlo Martina Strouhala, vystřelil za celý zápas celkem 21 střel na prostějovskou branku a vstřelil neuvěřitelných 20 branek z nichž snad žádná nebyla kopií těch předchozích. Tak širokou paletu zakončení, jakým způsobem jdou střílet branky z křídla anebo z trháku, to uvidíte v jednom zápasu snad jednou za život. V extralize určitě ne, tam takto vynikat a kralovat určitě nejde (i když Robas má za tuto sezónu už 130 branek!), ale v Újezdě ve II. lize to k vidění je (tady když má Robas čas a chuť a povolení mateřského klubu pomoci svému rodnému klubu 😊). Během zápasu vznikla v hledišti docela trefná hláška „když nevíte co s balónem, hoďte ho Robasovi a je vymalováno“.

     Samozřejmě Robas, i když excelentní křídlo, tak i přesto je zavislý na finální přihrávce spojek. A o toto se s viditelnou radostí staral zejména na pravé spojce hrající Martin Strouhal, který byl Robasem „obrazně řečeno“ ze svého křídla pro tento zápas „vyštípán“. Martin však jako křídlo přesně ví, jak to do křídla dát, takže vidět právě tu jejich radostnou spolupráci, to bylo opravdu až dechberoucí. Avšak ani Marťas hrající na opačné levé spojce nezůstal pozadu a Robase zásoboval nádhernými ostrými přihrávkami přes celou šířku brankoviště, stejně tak jako Kuba Horký hrající na středu. Mimichodem, jeden velký poznatek – Kuba na středu, jako rozehrávač a dirigent celé naší hry s Marťasem na levé spojce se jeví jako dokonalé rozestavení. Kuba typicky nesobecky rozdává balóny spojkám a do pivota a zároveň má více prostoru pro svou smrtelně rychle provedenou kličku. Marťas zase na spojce má více klidu a zároveň výborně shazuje balóny na levé křídlo a do pivota, ale křížně i na pravé (pokud tam má Robase). A když už je celý tento článek o Robasovi, tak ještě jeden zvláštní poznatek. Robas z těch 20 branek dal asi polovinu z trháků, které mu bravurně naházel převážně brankář Jura Staňa, který v tomto umění zrovna neexceluje. Myslím, že Robas Jurovi docela pomohl v uvědomění si, jaká strtašlivá zbraň je dobře hozený trhák, a že i když příště Robas na hřišti nebude, tak Jura bude házet se stejnou bravurou trháky i na naše křidýlka, která sice Robasových kvalit nedosahují avšak do trháků se docela často nabízejí.

     Sézónu 2022-23 máme za sebou. Končíme s bilancí 10 výher – 3 remízy – 9 proher na konečném 6. místě se ziskem 23 bodů a celkovým aktivním skórem 727:696. Na prvního v tabulce – celek Ivančic - ztrácíme 12 bobů. I přes jisté fanouškovo rozčarování, musí ten samý fanoušek uznat, že naše hra i výkony nebyly vůbec špatné. Snad jedině v obou zápasech s Ivančicemi (vítěz soutěže) jsme viditelně tahali za kratší konec. Ve všech dalších zápasech, ať už remízových (2 x s Telnicí, v Prostějově), ale i v těch prohraných (třeba 2 x s Holešovem, v Kostelci, v Olomouci) jsme nebyli nikdy horším týmem a pouze zbabrané koncovky utkání nás připravily o další body. Dalo by se říci, že štěstí (které však přeje připraveným) jsme letos skoro vůbec neměli. A také jsme několikrát zažili nepřízeň rozhodčích, což si těžko dokážeme vysvětlit, neboť to bylo zejména v domácích zápasech. Když se nám však podařila dobrá hra, či výsledek, bylo to většinou díky našim výrazným individualitám, než díky kvalitě našeho herního systému a propracované taktice. Pravdou je i to, že nás během sezóny potkalo spoustu zranění, avšak to k házené patří a musíme se s tím vyrovnat.

     V nové sezóně 2023-24 už budeme konečně hrát domácí zápasy v naší nové městské hale. Hala už stojí, finišují práce uvnitř, ale i v okolí haly. Těšíme se, o tom žádná. O podobě našeho kádru pro příští sezónu můžeme nyní pouze spekulovat. A jako fanoušci si můžeme spoustu věcí přát a ve spoustu věcí doufat. Tak snad bude ta příští sezóna lepší, než ta minulá. Potenciál máme stále velký, jen ho umět využít! Umístění na bedně by mělo být minimem, o které bychom měli usilovat!
Svazové přehledy20230507 muži vs. TJ Sokol II Prostějov - přehledZávěrečná tabulkaSezóna 2022-2023 - závěrečná tabulkaFacebookové komenty