07.05.2023 TJ Sokol Újezd u Brna - SHK Veselí n.M./DDM Strážnice (ml. dorostenky)

Autor: Pavel Víška <(at)>, Téma: L - mladší dorostenky, Vydáno dne: 11. 05. 2023

07.05.2023 TJ Sokol Újezd u Brna - SHK Veselí n.M./DDM Strážnice (ml. dorostenky) 20230507 ml. dorky vs. SKH Velká - foto 20230507 ml. dorky vs. SKH Velká - výsledek TJ Sokol Újezd u Brna - SHK Veselí n.M./DDM Strážnice 32:24 (17:11)


    Naše holky v posledním zápasu, po dvaceti prohrách a jedné remíze, dokázaly poprvé v této sezóně vyhrát! Asi si jen těžko dokážete představit, jaké to pro hráčky, trenéry a fanoušky muselo být psychicky náročné celou sezónu čekat na tuto chvíli. Nechme stranou důvody, proč tento moment nenastal dříve, ale rád bych ocenil všechnu tu snahu a vůli, která nakonec přinesla své ovoce. Holky a trenéři (trenérky), děkujeme za nádherný zážitek, veřte, že slzy tekly i v hledišti. Celou tuto sezónu, kdy nás stíhala jedna prohra za druhou a propadali jsme se bahnem stále hlouběji, jsem si neustále říkal, kdy už konečně dosáhneme toho pomyslného pevného dna, od kterého se dokážeme odrazit vzhůru a ono se to nakonec podařilo. Ani zdaleka však nešlo dnes o žádnou náhodu, prostě se jen stalo to, se stát muselo, protože holky tomu už nějakou dobu šly poctivě naproti!

    Soupeř, na jehož půdě jsme na podzim prohráli 30:22, k nám zavítal v okleštěné sestavě pouze s 9 hráčkami, ale to neměnilo nic na tom, že se prezentoval dobrou a koukatelnou házenou. My jsme se však prezentovali ještě lépe a po celý zápas jsme byli ve vedení, z počátku o 2-3 branky, ale třeba ve 28. minutě jsme vedli už o branek 8! Divák, který by holky viděl v tomto zápasu poprvé, by lehce propadl domněnce, že máme zápas pevně ve svých rukou a že místy hrajeme až profesorsky 😊. Ano, náš výkon byl trpělivý, docela jistý, šance jsme si vytvářeli a také většinou proměňovali, technických chyb minimum, jistá gólmanka... Avšak my, co jsme viděli většinu předchozích zápasů, jsme očekávali cokoli a případný zvrat ve vývoji by nás vůbec nepřekvapil... Co však dnes opravdu bylo viditelné byl fakt, že holky konečně hrály jako jeden TEAM! Vzájemně se povzbuzovaly a měly radost z úspěchu té druhé. A to je podle mě právě ten zlomový moment, to pomyslné dno, od kterého vede už jenom cesta nahoru. Je jedno jak a kdy u holek k tomuto uvědomění si té potřeby týmovosti došlo, ale myslím, že holky musí mít daleko větší radost ne z toho, že vyhrály, ale z toho, jak dnes hrály a jak si pro tu výhru došly!

    O tomto týmovém duchu třeba vypovídá, tak bravurně zvládly krizový moment celého zápasu, kdy nás ve 44. minutě, za stavu 23:20, rozhodčí posílají do trojnásobného oslabení! Čekají nás tedy pekelné chvíle v době, kdy soupeřky nepříjemně dotahovaly svou ztrátu. Tři statečné - Bára, Julča a Anička stojí proti 5 (po chvíli proti 6 protihráčkám). Holky vyslechnou taktickou radu trenérky Terky, že v útoku musí dohrát až do pasivity a zístat tak co nejvíce času. A ony to fakt splnily do puntíku s nádherným zakončením Julči, aby vzápětí ubránily soupeřův útok 6 na 3 a aby v následném našem útoku Aničkou opět navýšily naše vedení! A navíc, po vítězném přečkání této oslabovky dále navýšily skóre v 49.minutě na 28:20! Těch posledních deset minut zápasu už bylo všem jasné, že to dotáhneme do vítězného konce, ta jistota a klid totiž z holek přímo vyzařovala. Závěrečný hvizd rozhodčích pak přinesl obrovskou radost nejen na hřišti, ale i na lavičce (nádherné objetí trenérky Terky se svou mamkou Katkou, která byla dnes v roli vedoucího družstva. Škoda, že u toho dnes nemohl být i praotec újezdské dívčí házené - Luďa Kubát, který musel na turnaj se staršími žáky).

    V kontextu tohoto týmového výkonu se mi moc nechce nějak rozebírat jednotlivé hráčky, protože ne vše během zápasu zachytím a pak tím, že někoho nezmíním, tak tím vůbec nechci snižovat jeho výkon a přínos. Abych ale nebyl přehnaně korektní (svět házené takový také není, je to boj, kde jeden vítězí a druhý prohrává), je jasné, že někdo dá branek víc a jiný zase třeba vybojuje sedmičku, zblokuje střelu, dá krásnou přihrávku. A když se to všechno sečte, pak zde máme právě ten TÝM a týmový výkon, kdy každý ke společnému výsledku přispěje svým dílem a svými aktuálními schopnostmi.

    I v tomto zápasu byly vidět pěkné akce, herní řešení, které se mi na nějaký čas „vypálí do paměti“, protože holky předvedou právě to, co mě jako fanouška a „rádce z hlediště“ dokáže nesmírně rozradostnit, protože je to právě to, co se jim snaží „předat“. Takže v rychlosti asi takto.

    Měnínské holky Adéla a Míša: díky za váš přínos, kdy jako ještě starší žačky svou přítomností na hřišti nejen sbíráte zkušenosti s dorosteneckou házenou, ale dáváte i prostor pro oddych našim holkám. Adéla jako bonus dnes vstřelila i branku a její herní minuty na levé spojce prostě neměly chybu a předvedla přesně to, se se od ní čekalo.

    Simona B. a Denisa: obě výborně, Simona vlétla na hřiště a při první příležitosti se svým typickým způsobem zavěsila do vzduchu a krásnou střelou klepákem o zem rozvlnila síť. Nemusí to být vždy vymetený levý vingl, i takto to plní svůj účel 😊. A Denisa na křídle si trpělivě na svůj gól dnes počkala – tady máme ale stále dluh on našich spojek, přihrávek do křídla si Denisa zaslouží daleko víc!

    Ela a Nela:Ela dnes sice bez branky, ale obrovská pochvala za únik do trháku, kdy vybojoval 2 minuty a klidně to mohla být i červená karta. Nela opět předvedla svůj „majstrštyk“, tedy náběh na obranu s přesvědčivým náznakem střely, který obrana sežrala i s navijákem, klepnutí, a následý průnik do obrany třemi dalšími kroky a jisté zakončení.

    Anička:dnes 4 branky a konečně ta správná snaha o správné řešení, jak překonat obranu. Zde uděluji pochvalu za nejvýraznější herní posun a největší zlepšení 😊.

    Bára:dnes musím vypíchnout jednu absolutně luxusní přihrávku do pivota, která byla jak z učebnice s patřičným náznakem pohybu (fejkem) a klepáčkem do prostoru, prostě lahůdková 😊. Báro, toto opakovat, pilovat a dále s pivotem „ladit“ k dokonalosti. Vůbec se při tom nenadřeš, je to efektní a hlavně efektivní a vůbec to není o rychlosti provedení, ale spíše o preciznosti provedení a „pomalosti“ toho prvotního náznaku, aby na to obrana vůbec stihla reagovat a „sežrat to“.

    Julča:velká pochvala za hru v oslabení 3 proti 6 a následné zakončení v již signalizované pasivitě. Řešení hodné zkušené házenkářeské matadorky 😊. A taky pochvala za střelbu v těch správných a důležitých momentech zápasu. Julčo od tebe se prostě těch minimálně deset fíků vždycky bude čekat, tomu se neubráníš, protože ten „zapletalovský dynamit“ v ruce prostě máš 😊.

    Sára:obrovská pochvala za schopnost „přeonačit“ se během jedné sezóny z volejbalistky na házenkářku. Pořád máme velký kus práce před sebou, pokud to ale bude pokračovat stejným tempem a se stejným zápalem, může to být už během příští sezóny velký happyend! Geny mistra světa - dědečka Jaroslava Bagra Konečného - se prostě nezapřou 😊.

    Miša – brankářka:velké uznání za trpělivost, nezdolný opitimismus a hecířství, kterým dokáže „nakazit“ ostatní holky. Dnes se po celou dobu zápasu snažila místy holky až „ukecat“, aby se vyhrálo, možná to znělo až jako „výhrůžky“, no nevím, ale zafungovalo to 😊. Dobrá brankářka je základ úspěchu a my máme brankářku skvělou po všech stránkách!

    Pro pořádek, do dnešního zápasu nezasáhly Maki a Simona M.

    Trenéři Terka Odehnalová, Luďa Kubát a Tom Staňa:obrovský dík za systematickou a mravenčí práci po celou tuto „nápravnou“ sezónu. Někdy se velká vítězství rodí lehce a někdy je to nekonečný a těžký porod. V délce porodu jsme asi trhli středoevropský rekord, ale to dítě, které se po dnešní výhře narodilo, je pořádný cvalík a má všechny předpoklady růst tempem pohádkového Otesánka 😊.

    V příští sezóně, už v naší nové hale, budeme již hrát o kategorii výše, tedy za starší dorostenky. Ne všechny holky však věkově již nutně do starších dorostenek budou patřit (budou tedy muset hrát o kategorii výš, což však není nic neobvyklého). Na druhé straně však přivítáme do týmu zpátky pár holek, které tento ročník musely jako věkově starší dorostenky pauzírovat (tedy nehrály vůbec, nebo hostovaly v Kuřimi). Zároveň budeme i nadále spolupracovat s Měnínem, kdy jejich hráčky můžou pomoci našim starším dorkám a naopaky ty naše ještě mladší dorky můžou naopak hostovat do Měnína, kde bude dorost mladší. Opouští nás Ela Rebrová, která se vydává studovat střední školu se sportovním zaměřením na házenou do Zlína. A zatím je nejisté, jestli ji nebude následovat i její sestra Nela. Každopádně přejeme hodně štěstí a díky za všechno!

    Na závěr ještě kolektivní pochvala za výbornou obranu všech hráček s vystupováním na střelkyně – 24 branek je nejnižší počet obdržených branek ze všech zápasů za celou sezónu. A zároveň pochvala za střelecký rekord tohoto ročníku – 32 vstřelených branek jsme za celou sezonu nikdy nedali!


Svazové přehledy

20230507 ml. dorky vs. SKH Velká - přehled

Dorky - sezóna 2022-2023 - závěrečná tabulkaFacebookové komenty