Pavel Víška | | Muži

TJ Sokol Újezd u Brna - TJ Rožnov pod Radhoštěm 27:22 (12:10)Přepište dějiny!!! Újezd u Brna vybojoval v odvetném barážovém utkání proti Rožnovu pod Radhoštěm, postup do celostátní I. ligy!!!  

     Tento fantastický a ojedinělý úspěch v dějinách naší házené je výsledkem poctivé, systematické a dlouhodobé práce celého našeho oddílu a všech našich podporovatelů a fanoušků. V příští sezóně tedy změříme síly s takovými tradičními baštami házené v naší zemi, jako například TJ Dukla Praha (B mužstvo extraligové HC Dukly Praha) Tatran Litovel, Nový Jičín, Zlín, Vsetín, Vršovice, Šťáhlavy, HAOLK Velká Bystřice, Bohunice, Chodov a Nové Veselí B (postoupili společně s námi z českých II.lig). Čeká nás tedy něco naprosto nového a vzrušujícího a naším cílem pro příští sezónu bude se v této nesmírně kvalitní házenkářské společnosti adaptovat a udržet se v ní. Avšak ponechme zatím všechny otázky a otazníky ohledně příští sezóny stranou a nechme se strhnout průběhem a atmosférou našeho posledního "zápasu století" proto Rožnovu. Byl to velký příběh našeho odhodlání a vůle po vítězství, korunovaný naší výhrou o 5 branek, která nám po prohře v Rožnově o 4 branky, přinesla to nejtěsnější možné celkové vítězství v součtu skóre obou zápasů a vysněný postup do I. ligy! Máte rádi příběhy se šťasným koncem? Já je tedy doslova miluji, a proto si nemůžu odpustit pojmout "komentář" k našemu zápasu jako "vyprávění s malými odbočkami a minipříběhy", reportážní strohost mi není vůbec vlastní. Bude to dlouhé, ale snad i čtivé 😊...

     Zápasu samotnému předcházel týden příprav, tréninků a analýz, co musíme oproti prvnímu zápasu zlepšit a udělat jinak. Úkol zněl jasně, smazat 4 gólové manko a vyhrát tedy o 5 a více branek. V případě naší teoretické výhry také přesně o 4 branky by totiž následovaly bezprostředně 7 metrové hody bez prodloužení (z každého týmu 5 exekutorů), což by byla čistá loterie, možná s malou výhodou pro hosty. Pro tento zápas se nabízela možnost angažovat extraligové veselské křídlo a našeho odchovance Robase Halíčka, který k nám hostuje. To by byla posila a zbraň jako hrom, avšak Robasův start by zároveň znamenal vyřadit pro tento zápas někoho z trojice také hostujících (Pešák, Flajšinger, Dostalík) – k zápasu můžou totiž nastoupit maximálně 3 hostující hráči. Tento neuchopitelný rébus trenéři vyřešili velice rychle, protože nikdo z trojice mladých pušek by si za celkové výkony za celou sezónu a lví podíl na našem prvním místu v tabulce nenominaci k tomuto zápasu prostě nezasloužil. Ať ti, co vše začali, vše také po zásluze dokončí. Za toto rozhodnutí pochvala pro celý trenérský štáb, avšak daleko větší chválu trenérům musím vyseknout za vyřešení předzápasového rébusu číslo 2, který vznikl těsně po prohře minulý týden v Rožnově a to byl možný start Daniela Zourka, který toho ale letos za nás moc neodehrál... Specialista obranář a hráč se zkušenostmi z II. německé bundesligy a naší extraligy by se nám totiž náramně hodil, avšak zařazení hráče do klíčové pozice v obraně, po jeho půlroční trénikové a zápasové absenci je vzhledem k celému týmu také velký zásah do celkové chemie mančaftu. A na tomto místě musím vyzvednout konstruktivní přístup všech zainteresovaných a zejména roli Luďka Kubáta, coby "mediátora". Všichni si řekli "čo bolo, to bolo" a po třech poctivých tréninzích bylo jasné, Dan k utkání nastupuje a bude mít roli organizátora obrany, v čemž vždy byl a stále je mistrem ve svém oboru. K dispozici máme také Radima Tejzra, který nám v Rožnově obrovsky chyběl. Na straně druhé nám bude chybět druhý góman Lukáš Ritter, který je celý týden na antibiotikách.

     Vědomi si nutnosti vlítnout na Rožnov hned od začátku, začínáme výborně. Ondra, Dan a opět Ondra nás posouvají ve 4.minutě do vedení 3:0. Ano, Dan i když dle dohody měl hlavně působit v obraně, si střihl hned ze začátku i jeden útok a nekompromisně zavěsil z výskoku do pravého vinglu. Jak řekl před zápasem, dám si jeden gól, to mě bude stačit a pak to budu už jenom řezat v obraně :-). V 11.minutě Rožnov srovnává na 4:4. Do této chvíle mám viditelně vázla hra na pravé straně, souhra Horký-Strouhal končila buď ztrátou míče, nebo neproměněnou střelou, Atom působí lehce nerozhodně a nedůrazně. Avšak od 10. do 19.minuty dochází k rotaci v naší sestavě a na hřiště se dostává duo mladých pušek Pešák – Flajšinger, aby došlo k oživení naší hry. A tady, klobouk dolů před výkonem 18. letého Honzy Pešáka, který celkem 6 brankami během 10 minut nakopává zpět náš lehce zabržděný útočný motor. Honza za to vzal a jeho laserové průniky do obrany po spolupráci s Maťasem byly nesmírně odvážné a na hranici sebezničení, avšak přišly v pravou chvíli. Jeho nasazení a odhodlání bylo zkrátka maximální a nakoplo i všechny další hráče. V 19.minutě tedy vedeme 10:6 a průběžná ztráta 4 branek v součtu s prvním utkáním je smazaná! Do konce poločasu však opět lehce uvadáme, na vině jsou neproměněné šance ze všech postů, kdy naše střely míří přesně do těch míst v brance, o kterých víme, že nám je rožnovský brankář přímo nabízí, aby si pak naše střelce pěkně vychutnal. Toto je z tribuny pravdu hodně vidět... Za Rožnov nás více méně deptá jen jeden střelec, David Buchta, který většinou již pod hrozbou pasivity zakončuje nepříjemnými podstřely ze středu, se kterými si naše dvě "obranné věže" Tejzr – Zourek a ani Jura v bráně nějak nedokážou poradit. Naštěstí Radim Tejzr střílí koncem poločasu 2 nesmírně důležité branky, avšak náš poločasový náskok se smrskává jen na 2 branky - 12:10.

     Druhou půli začínáme špatně, v 34. minutě je srovnáno na 14:14 a červík pochybností začíná hlodat, u mě snad poprvé za celou sezónu, za což se ve světle konečného výsledku upřímně stydím a omlouvám 😊. Prapor však pozvedá Atom a dvakrát Šimon Dostalík, který dvěma přesmými střelami z křídla trefuje přesně ta hluchá místa, která hostující brankář má! V 36.minutě už vedeme 16:13 a někteří naši doposud střelecky nevýrazní hráči jako Atom, Martin Srouhal a Martin Flajšinger se začínají prosazovat. Ve 42.minutě Radimem Tejzrem už jdeme do vedení o 7 branek 23:16! Naše euforie a odhodlání dotáhnout zápas do kýžené výhry o 5 a více branek je v celé hale všudypřítomná a fanoušci se dostávají do tranzu. V hale to hučí jako v úlu, bubny jedou na maximum a DJ Luk nasazuje v přerušeních hry ty správné songy, Speedy-Pop se v timeoutech pouští do pro něho typických a nenapodobitelných tanečních kreací. Tady se píšou dějiny a všichni, kdo jsou v té chvíli u toho, si to chtějí maximálně zapamatovat a užít! Hosté sice nic nevzdávají, nepanikaří, avšak ten pocit, že nehrají doma, ten určitě silně vnímají...

     A máme tu poslední 4 minuty zápasu a hosté snižují na 25:20. Pro nás stále postupový výsledek, avšak zároveň i nůž na krku... S blížícím se koncem zápasu nás stále takticky hrající hosté nechávají procházet jejich obranou, aby nás nutili do rychlého zakončení, neboť jen tak se sami následně můžou dostat do protiútoku a ukrajovat z našeho gólového náskoku. Zároveň hrají osobku na naše 2 spojky. My se samozřejmě šancí na skórování hladově chápeme, ale naše zakončení končí buď na tyčce, nebo to jejich gólman chytá. Třeba Atom má v samostatném úniku šanci zápas definitivně zlomit, ale nastřeluje jen spojnici břevna a tyče, a přitom stačilo to brankáři "nakutálet" pod nohy. Ale naštěstí třeba Michal Gajda na levém křídle zkusí individuálně ruskou klikou přejít přes svého obránce, čehož jsme za celý zápas ani jednou nebyli svědky. Michal si ho tedy "umyl" dokonale a v podstatě bez kontaktu s obráncem, který mu tu kliku "sežral i s navijákem" se ocitá za jeho zády na brankovišti a ještě má čas otevřít si střelecký úhel! Střílí to brankáři pod nohy a je to tam! Jura Staňa zavírá bránu a chytá skoro všechno, co na něho hosté v časové tísni a občas i zbrkle vystřelí, ale co jiného jim zbývalo?

     35 vteřin do konce hry a hosté snižují na 26:22, což znamená jediné, pokud to tak i skončí - rozdíl ve skóre plus 4 branky pro nás, tak dojde na 7 metrové hody! Pokud dáme gól my, je asi vymalováno, pokud ztratíme míč a gól dá Rožnov, je to náš konec... Rožnov proti nám nasazuje celoplošnou osobní obranu. My rozehráváme a Atom na sebe natahuje 2 hráče a přihrává na brankoviště na volného Michala Gajdu, který bez zaváhání posílá Újezd do I.ligy! Na toto již zlomení hosté nenacházejí žádnou odpověď, je konec, jsme tam!!! S posledním hvizdem propuká na hřišti i v hledišti obrovská euforie, kterou nemá cenu vůbec popisovat, to se musí prostě zažít, víc k tomu není co dodat. Vzájemné gratulace, radostné výkřiky, objetí, slzy štěstí, střílení konfet, bouchání šampaňského (po dohodě se správcem haly probíhá před halou), prostě jedna dlouhá a krásná pohádka se šťastným koncem 😊! Pro některé naše matadory, kteří už mají hráčské zkušenosti z extaligy nebo I.ligy to byl určitě další silný emotivní zážitek v jejich hráčské kariéře, ale pro mladé hráče jako Dostalík, Flajšinger, Pešák, Ritter, Gajda, Víška to bylo asi dosavadní největší vítězství v kariéře, na které budou určitě dlouho vzpomínat! A stejně tak to zůstane hluboko v paměti i nás fanoušků. Hoši, děkujeme za krásnou sezónu a topový vrchol v podobě postupu do vyšší soutěže!

     A ještě něco málo k atmosféře tohoto utkání. Bezesporu dosavadní vrchol toho, co naše necelý rok "stará, nebo mladá?" hala zatím zažila. Obrovský kredit fanouškům Rožnova, kteří k nám přijeli v hojném počtu a k tradičním bubnům si přivezli i další rámus produkující sirény, klaksony a nástroje. Ve spojení s naším kotlem se vytvořila taková fanouškovská kulisa, že i pání rozhodčí (mimochodem byli výborní, stejně tak jako pan delegát), kteří bežně pískají Extraligu, během timeoutů, když pozorovali ze středu hřiště celé hlediště uznale pokyvovali hlavami a lehce se pousmívali (i když se možná smáli Speedy-Popovi, který jim před očima kroutil svým zadkem a snažil se dosatat diváky do varu 😊). Velký kredit i hráčům Rožnova, kteří si postup přáli stejně tak, jako my a jejich tým má také velkou kvalitu. Tak snad jim to vyjde už příští rok, přejeme jim hodně štěstí.

     Jsme v I.lize! Je naprosto přirozené, že i uvnitř našeho klubu, ale i u některých hráčů i fanoušků nepanovala jednotnost v názoru, je-li to pro nás vůbec dobře. Na straně druhé, i tito odpůrci přijali nakonec za svůj názor "kdy jindy o postup zabojovat, když ne právě v této sezóně, kdy nám vše hraje do karet". Samozřejmě v této chvíli odkrývat naše další oddílové plány a podobu prvoligového družstva je předčasné, avšak věřte, že spousta věcí je již v běhu a některé se budou teprve řešit během léta. Každopádně jsme stále na cestě a věci se více méně vyvíjí dle dlouhodobého oddílového plánu, který se samozřejmě netýká jen kategorie mužů...

     Na našem postupu je maximálně cenné to, že sami hráči (bez tlaku oddílu) byli po postupu hladoví a v průběhu celé sezóny dokazovali sami sobě i okolí, že jsou opravdu zatraceně dobří a jako tým silní. Vždyť o vůdcovské role v jednotlivých zápasech přecházeli přirozeně z jednoho na druhého, aniž by někdo výrazně vyčníval, anebo zase výrazně ztrácel. Šířka a kvalita kádru byla pro celkový úspěch jistě tou naší největší devízou, bez které se ovšem jen těžko dá pomýšlet na velký úspěch. Stejně tak bylo až k nevíře, jak dobře na hřišti fungovalo spojení mládí a zkušenosti, bez nějakých velkých předsudků a zároveň s velkým respektem jedné strany vůči druhé, což v takto mixovaném kolektivu opět není zrovna běžné... A že "mladí" po zápasu slaví spolu a "staří" také spolu, ale někde jinde? No to přece není vůbec nic divného a spíš opak by byl hodně zvláštní! Důležité je, že na hřišti byli borci jeden velký a sehraný orchestr, na který byla radost se chodit dívat a přát jim jen to nejlepší!

     Samozřejmě by bylo skvělé udržet celý dnešní kádr pohromadě i pro I. ligu. Někteří hráči již s předstihem deklarovali své odhodlání a vůli pokračovat, někteří naopak oznámili jiné priority pro příští sezónu. Nikde však není psáno, že i když by příší sezónu z různých důvodů za Újezd nehráli, tak v té následující by už byli třeba zpět. Stejně tak je ale vysoce pravděpodobné, že uvidíme v našem dresu i nové tváře, zájem hrát v dresu Újezda je značný a v některých případech by šlo o velká a překvapivá jména buď s obrovským potenciálem anebo s bohatou hráčšskou historií... Ale nechme všechny tyto úvahy a spekulace na léto, kdy se vše vyladí do finální podoby. Rozhodně je na co se těšit, ve vzduchu visí i možnost postavit B tým do nejnižší soutěže, avšak s jedním jediným cílem – vybojovat postup do II. ligy JM 😊...

     

     

Svazové přehledy

20240525 TJ Rožnov p.R. Přehled

Fotogalerie

https://eu.zonerama.com/PolacekSimon/Album/11508857

Soustředění Nové Veselí 2024

Soustředění v roce 2024 proběhne v termínu 11.-17.8. Je určeno pro mladší dorostence ročníků 2008 a 2009 a mladší...

18.05.2024 TJ Rožnov pod Radhoštěm - TJ Sokol Újezd u Brna (muži)

TJ Rožnov pod Radhoštěm - TJ Sokol Újezd u Brna 30:26 (13:13)

05.05.2024 TJ Sokol Újezd u Brna - TJ Sokol Kostelec n.H. - HK (muži)

     Od první ligy už nás dělí jen baráž 😊.