20.11.2022 Házená Legata Hustopeče – TJ Sokol Újezd u Brna (muži)
Vydáno dne 21. 11. 2022 (165 přečtení)

Házená Legata Hustopeče – TJ Sokol Újezd u Brna 23:39 (13:14)

První poločas se podcenil?

Utkání na palubovce Hustopečí mělo lehce pikantní příchuť pro čtveřici našich hráčů Kuba Horký, Martin Myslík a Martin Strouhal, kteří k nám právě z Hustopečí před začátkem této sezóny přestoupili a také pro Pavla Jankoviče – stále hráče Hustopečí, který k nám však pro tuto sezónu hostuje. Zatímco výše uvedená trojice si to užila na hřišti, tak Pavla Jankoviče ze zápasu vyřadily zdravotní problémy, a tak se ujal alespoň role funkcionáře na lavičce. Z trochu jiného pohledu to byl svým způsobem i zvláštní zápas pro Honzu Lattenberga, Zdenka Suchomela, Michala Kučeru a Ondru Krošíka, kteří v Hustopečích prožili svá nejlepší hráčská léta v I. lize, Zdenál pamatuje dokonce i extraligu. V jedné chvíli bylo na hřišti snad 13 hráčů (kromě našeho brankáře Jury Staně), kteří ještě před několika lety všichni nosili dres domácích a byli jeden tým a zároveň to vypadalo, že jde o domácí tréninkový mač mezi domácím týmem mužů a domácím týmem dorostu...

Z tohoto úhlu pohledu lze chápat i rozporuplné pocity a komentáře dvou domácích fanynek, které na toto téma se mnou hodily krátkou řeč, která se nesla v duchu „vykradení“ hráčského kádru Legaty Újezdem u Brna, tedy mančaftem, který nemá ani vlastní halu, což poznamedal další procházející domácí fanda... Jelikož byly obě dámy tímto faktem viditelně frustrované, avšak v diskuzi naprosto slušné, tak jsem je zdvořile pozval na otevření naší nové haly v červnu 2023 a také si „posteskl“, že v minulé sezóně 4 naši odchovanci běhali po extraligových palubovkách (Halíček – Veselí, Krošík – Maloměřice, Zourek F.- Frýdek, Zourek D. - Lovosice), a že letos 5 našich dorostenců hraje nejvyšší dorostenecké soutěže za SKKP Brno (Ritter, Flajšinger, Řoutil, Kachlík, Velíšek – a tito kluci tam rozhodně nejsou jen „do počtu“), a že s tím dokážeme žít, těšit se z toho a nadále fungovat. A také jsem jim připomněl fakt, že v dresu Legaty hrálo v minulých letech spoustu újezdských hráčů, což obě dámy nemohly nikterak rozporovat, avšak řekly, že to prý byla docela jiná situace... Upřímně mě bylo domácích trochu líto, neboť jejich sestava byla až na jednoho 47 letého matadora tvořena dorostenci. Avšak poznámka o „vykradení“ mančaftu Újezdem, který nemá ani vlastní halu, mě maninko vytočila. Oddíl, který dokázal vyprodukovat a stále ve větší a větší míře produkuje, tolik kvalitních hráčů, z nichž mnohý ve svých začátcích nepoznal, co je to trénovat v hale, mnozí z těch starších mají ještě dnes pod kůží zadřenou antuku z venkovního hřiště, následně si ničili svá kolena a kotníky na tvrdém asfaltu, aby až několik posledních let mohli „ochutnat“ umělý povrch, avšak stále jen na venkovním hřišti, tak takový oddíl si spíše než označení „zloději hráčů“ zaslouží uznání. A to vše prosím bez vlastní haly, bez generálního sponzora, pouze za neutuchajícího elánu trenérů, hráčů, dětí a rodičů. A jestli v blízké budoucnosti, na české házenkářské mapě, bude význam Újezda u Brna stoupat, tak to nebude proto, že dnes za nás hrají 4 hráči Hustopečí...

K samotnému zápasu v rovině popisné, asi takto. V sestavě nám chybí nám opět Tom Kachlík a dnes i všichni dorostenci!? Díky koncentrovanému začátku brzy vedeme 6:2 a zdá se, že to bude procházka růžovou zahradou. Omyl, v 18. minutě je srovnáno na 9:9, ve 22. minutě dokonce domácí vedou 12:10, poločas nakonec vyhráváme hubeným náskokem o 1 branku. Co se stalo? Vše negativní z předešlých zápasů se opakuje, neproměněné vyložené šance (zejména levá křídla v první půli tragická), technické chyby, začarovaný Ondra Krošík. Paradoxně obrana funguje dobře, Jura Staňa v bráně chytá spolehlivě.

Do druhé půle vstupujeme koncentrovaně , avšak série 3 loženek, které David Víška trestuhodně zazdil vede k zásadnímu a pro další vývoj zápasu naprosto klíčovému trenérskému tahu. Zdenek Suchomel vysvléká mikinu a z role nehrajícího trenéra se převtěluje do role hrajícího trenéra. Hned jeho snad druhý dotyk s míčem znamená překrásné uvolnění Jana Lattenberga, který už ví, co s míčem. A pak už následuje lavina našich krásných akcí a kombinací, kterými domací srážíme definitivně do kolen. Po asi 15 minutách Zdenek odchází zpět na lavičku. Bez diskuze, své na hřišti odvedl, mančaft nakopl, byl tím takzvaným „gamechangerem“. Pomyslnou pečeť našemu vítězství nasazuje Jirka v bráně, který celý druhý pološas dokáže svůj výkon stupňovat a být stále lepší a lepší. Dokonce, i za stavu, kdy vedeme o 8-10 branek, jde do každého zákroku s větší a větší chutí a chytá snad každou druhou střelu.

Výhra tedy očekávaná, zasloužená a přesvedčivá, avšak ve vzduchu visí jeden nepochopitelný až děsivý otazník. Co se děje s Ondrou Krošíkem, který před 3 týdny, v dresu extraligových Maloměřic, na palubovce loňského finalisty naší nejvyšší soutěže Talent týmu Plzeňského kraje, dokázal vstřelit osm branek, zatímco dnes, v dresu Újezda, skóroval jen dvakrát, avšak byl dvakrát vyloučen, dopustil se dvou průrazů (tedy technických chyb) a dvakrát totálně zbabral přihrávku do pivota???

Na Ondrovo procitnutí ze zlého snu (bude-li moci a chtít hrát) se můžeme těšit třeba už v příštím zápasu na domácí měnínské palubovce proti Olomouci – neděle 27.11. v 15:00, tedy týmu, na který v tabulce ztrácíme 2 body. Případná výhra nad Olomoucí a následně i v posledním podzimním zápasu v Prostějově by pro nás znamenala „přezimování“ na nějakém 3-4 místě v průběžné tabulce a ztrátu 3-5 bodů na první místo, což by pro jarní část sezóny bylo nesmírně pozitivní.