Tomáš Staňa | | Mladší dorostenci

20240929 Legata Hustopeče - TJ Sokol Újezd u Brna 32:48 (16:26) - ml. dorci

V neděli 29.9.2024 po obědě čekal mladší dorostence první zápas v sezóně, zajíždělo se do Hustopečí.

Na zápas do Hustopečí se sice jelo pro pomyslnou povinnou výhru, ale všichni moc dobře víme, jak takový zápas někdy může dopadnout, že?

Vzhledem k tomu, že moc přípravných zápasů kluci neměli, nebylo se moc od čeho odpíchnout. Přátelské utkání proti Kuřimi, cca měsíc zpět ukázalo, že tým není úplně ve své kůži. Tento zápas se hrál na čtvrtiny a konečný stav byl 30:40. Trenér Mrkvica byl po přáteláku velice skeptický a naznačil, že se něco bude muset zlepšit dřív, než bude pozdě. Na mysli měl hlavně přístup hráčů, protože se co týče herních kvalit kluků a jejich umu, řekl bych, že proti soupeřům máme nadprůměr.

Při odjezdu do Hustopečí jsem si v autě zavzpomínal na pana Koníčka a říkal jsem Standovi Mrkvicovi, že by byl jistě rád, kdyby tým viděl. Vždycky si přál kvalitní celek složený z okolních oddílů, Újezda, Sokolnic a Telnice. Jelikož spolupráce mezi dlouholetými rivaly chce čas, aby si vše sedlo, musím podotknout, že tato doba právě nastává. Tím, že se většina kluků zná z Újezdské základky, už minulou sezónu to docela dobře klapalo. Sice to v prvních pokusech občas dřelo, ale myslím, že nakonec ta spolupráce docela funguje.

Do Hustopečí se jelo sice vyhrát, ale úkol měli kluci ještě jeden navíc. V domácím týmu řádí dvoumetrová spojka Tomáš Dufek, který si otevřel střelecké hody už proti Centru Haná, kdy nasázel 17 gólů a hned druhý zápas proti HBC Olomouc 16 gólů. Trenéry to nenechalo klidné, trenér Mrkvica zadal jasný úkol, Dufek nesmí dát víc jak 10 gólů. Já to ještě o jeden gól usekl a brankář měl limit 9 gólů. Již během rozcvičování panovala velice dobrá nálada, kluci se už mezi sebou bavili jak tohoto střelce zastavit a padaly různé motivační úkoly. Standa Mrkvica a Pavel Zezula oznámili, že jsou snad nervóznější než samotní hráči. Já jim příliš nepřidal, když jsem oznámil, že já jsem docela klidný, ač zodpovědnost jsem též měl velkou, jelikož z brankářů byl k dispozici pouze Štěpán Jurina. Nemohlo se tedy stát, že by se nedařilo. Předmaturitní nervozitou jsme si prošli, a mohlo se jít na to!

První gól sezóny vsítil náš rychlík Radek Ryvola, který otevřel skóre již ve 40. sekundě hry. Mluvil jsem o tom z jakých oddílů je tým složený 😊 Když se po Radkovi prosadil Marek Sekanina a minutu na to Lukáš Mrkvica, nastalo takové Deja vu. O první tři branky se zasloužili odchovanci Újezda, Telnice a Sokolnic. Ve druhé minutě zápasu vedeme 3:0 a pokaždé se prosadili někdejší rivalové. Hezké, že? Blíží se třetí minuta zápasu a za stavu 4:0 pro nás z trenérů lehce opadá nervozita. Jenže pak se stalo již obávané. Za další minutu dostáváme rychlé dva góly, a oba dal kdo jiný, než velikán Tomáš Dufek. Nezbývalo než zavčasu klást na kluky důraz, že něco se řeklo, a že není možné, aby se tohle stalo znovu. Musím složit ale velikou poklonu klukům, jakým způsobem se této role odstavení nejen nejlepšího hráče týmu ale i zatím nejlepšího střelce po 3 kolech ujali. Tento střelec byl nejen výborně bráněn, ale Štěpán v bráně, který se na začátku hledal, se našel v pravý čas. Myslím, že tři chycené míče ve velice krátké době v řadě za sebou, a právě od tohoto střelce, ho dostala na koně. Třetí gól se obávanému střelci podařilo dát až po dlouhých 15 minutách. Kluci bránění vzali takzvaně osobně, a trest netrest rvali se, co to šlo. Za ne vždy včasné přistoupení k tomuto hráči jsme dostali ze pár dvojek. Jen kvůli Tomovi Dufkovi jsme si odseděli 12 minut, ale za oba trenéry si dovolím říct, že tohle jsou ale tresty, které klukům odpustíme. Bojovnost a bojovníky potřebujeme, a co si budeme, účel to splnilo. Kluci si díky tomu vyzkoušeli oslabení proti „horšímu týmu“. Nám aspoň ukázalo určité nedostatky, na kterých se musí ještě zapracovat.

Zlomový moment zápasu byla 23. minuta zápasu, kdy Štěpán dlouhé 4 minuty nedostal žádný gól, což v dorostu, kde padá každou minutu jeden až dva góly, není vůbec špatný počin. K mému údivu byla dobrá i obrana, ovšem nebyl bych to já, abych i něco mírně nezkritizoval. Kde se v obraně opravdu nedařilo, byl prostor pivota. Kvůli faulům na pivota proti nám bylo písknutých 10 sedmimetrových hodů, a k tomu všemu dostal pivot možnost dalších 7 střel z volné ruky. Bohužel ani jednou neminul, což jde částečně na vrub i našemu brankáři. Pravdou je, že si Štěpán čtyřikrát sáhl, jenže co je to platné, když se gól na světelné tabuli stejně rozsvítí. Štěpa má jednu velikou výhodu, že se s tímto nezdarem dovedl vypořádat, a když se nedařilo v jedné oblasti, vrátil to týmu zase jinde. Z pěti proskoků v prvním poločase chytil hned tři, to znamená 60% z tutové šance, a ze čtyř střel z křídla pustil za sebe jen jednu. Úspěšnost z křídla měl nádherných 75%. Štěpán končil poločas se 12 zákroky, a my v poločase vedli o 10 gólů, tedy 26:16. Takzvaně jak se říká, je na čem stavět, ale nějakou práci to ještě dá.

Se začátkem druhého poločasu jsme byli již méně spokojení, začalo totiž něco, co neradi vidíme. Velká nedisciplinovanost se prostě nedá akceptovat. Stát se to proti lepšímu soupeři, i náskok deset branek se dá velice rychle ztratit. Od 42. minuty se zase vše, díky bohu, dostalo do starých kolejí a kluci měli novou motivaci. DÁME 50. Dále se však skóre měnilo následovně, dáváme tři góly v řadě, inkasujeme jeden. Takhle to vydrželo do nějaké 55. minuty, kdy kluci začali dělat obrovské chyby z nesoustředěnosti.

Co z toho pro nás pramení? Spojím to s hláškou z filmu Jáchyme hoď ho do stroje: “Nemusí pršet, jen když kape“. Kluci pro příště, radši méně dáme, ale více ubráníme.

Zápas končí a my vyhráváme vysoko 48:32!

Konečné hodnocení: Hned 11 hráčů se zapsalo do střelecké listiny, a teď je tohle zároveň i vzkaz pro kluky dorostu, kteří to budou číst. Nikdo z vás nebyl nejlepší hráč zápasu, nejlepší jste byli totiž všichni, protože jste hráli jako jeden, a proto to taky takto dopadlo. Jen tímto způsobem se dá hrát i s těmi nejlepšími. Není nic lepšího než týmový duch, kdy si každý dá gól, a kde si všichni vzájemně pomáhají. Ačkoliv tým Hustopečí byl převážně tvořen z ročníků 2010/2011, byl bych i více skeptický na počet obdržených gólů (32), Štěpán Jurina měl sice 24 zákroků, ale bohužel velká část střel neodpovídala mladšímu dorostu. Tím se teď nikoho nechci dotknout, jen předkládám fakt, že ty těžké zápasy teprve přijdou. Jen společným úsilím dokážeme velkých věcí.

Článek si dovolím zakončit další hláškou a z filmu/knihy Tři mušketýři: „Jeden za všechny, všichni za jednoho“! (Námět na týmový pokřik?! 😊).

Svazové přehledy

20240929-mld-Legata-P

13.10.2024 HBC Olomouc - TJ Sokol Újezd u Brna (ml. dorci)

HBC Olomouc - TJ Sokol Újezd u Brna (ml. dorci) 35:39 (15:21)

STARŠÍ ŽÁCI ÚJEZD U BRNA SEZÓNA 24/25

Vážení fanoušci a příznicvi újezdské házené, dovolte mi, abych vám představil náš letošní tým...

20241012 3. kolo mistrovského turnaje v Újezdě u Brna (mladší žáci)

12.10.2024 3. kolo mistrovského turnaje v Újezdě u Brna(mladší žáci). TJ Sokol Újezd u Brna - Legata Hustopeče 25:10...