Tomáš Staňa | | Starší žáci

KIA CUP PŁOCK 2024

KIA CUP PŁOCK je mezinárodní turnaj v Polsku, kterého se účastnil výběr starších žáků Jihomoravského kraje, již druhý rok v řadě.

Jelikož se chystá v Červnu olympiáda dětí a mládeže, rozhodl se trenér Obršlík začít přípravu dříve, a tak i na tento turnaj chtěl vzít kluky, u kterých si není 100% jist jejich kvalitami, nebo vzít i ty které chtěl vyškrtnout a dát jim tak novou šanci ukázat se a přesvědčit ho, že na to mají. V Posledních letech je již zvykem, že máme zastoupení ve výběru JM, minulý rok dostal premiérovou možnost i trenér brankářů Tomáš Staňa, účastnil se nejen jako trenér brankářů, ale i jako přímý asistent trenéra Obršlíka, letos tomu nebylo jinak.

Kromě trenéra Toma se za Újezd účastnili:
za modrý tým - David Ritter a Radek Ryvola.
za zelený tým - Adam Novoměstský a Lukáš Mrkvica (přestoupil k nám ze Sokolnic).

Kluků nakonec Jelo 25 kusů, to znamená že se museli udělat dva týmy, ovšem nebylo to bráno jako A tým a B tým, týmy se složili výkonnostně tak, aby byl i nějaký výsledek, a zároveň abychom se na ně mohli podívat, kdo si s kým jak rozumí.

Letos do Polska odjel Výběr rovnou s dvěma týmy South Moravia I, II Oba týmy První hrací den vyhráli i prohráli, takže celkové skóre 2 výhry, 2 prohry, nejzajímavější byl zápas proti Litvě, kde byl starší žák ala Dan Zourek (1,90m) a celkově kluci o dost vyzrálejší. Házená, kterou předváděli, byla opravdu výborná, stačila sebemenší chyba, ač Litva vedla, trenér vzal Time, a dal svému takové kapky, že dalších 20 minut tu chybu neudělali, no zírali všichni, že i Litva může být v házené velice dobrá.

Poslední den musel trenér Obršlík odjet se synem na hory, oba týmy tedy v trénování převzal Tom Staňa, co čert nechtěl, nastala situace, že oba týmy které jsme tam měli potkat v zápase o umístění, ovšem i na tuto variantu jsme byli připravení.

První zápas byl proti Poznani, kterou jsme již v základní skupině porazili 35:30, Měl jsem možnost tým trénovat sám, bez pomoci, bez rady, tak jsem se rozhodl experimentovat, protože úkol nebyl zde uhrát co nejlepší výsledky, ale kluky sehrát. Rozhodl jsem se tak s kluky zkusit můj styl obrany 3:3, nebylo co ztratit, věděl jsem, že tým je velice ofensivní, zároveň jsem si vyčetl, bez kterých hráčů se tento tým neobejde, v tomto týmu ta síla byla ve spojkách, úkol zněl jasně, zkusíme hrát klasickou obranu 0:6, poté 1:5 jak to klasicky hrajeme, po všimnutí, že spojky si prochází obranou jak nůž máslem, jsem se rozhodl začít s agresivní 3:3… jelikož vycházela lépe než sem si myslel protáhl jsem tuhle obranu v celkové délce skoro na celý poločas, rozdělena na 10 a 10 minut.     Poznań neuměla reagovat po dlouhých 20 minut na obranu 3:3 kterou jsem zvolil po 5 minutách,byl moment kdy protihráč stál jak dřevěný panák, ztrácel jeden míč za druhým kvůli pasivitě, krokům či špatné nahrávce, nastala pasáž kdy jsme nedostali gól dlouhých 8 minut, a to si brankář nemusel ani sáhnout na míč, pěkné momentky měl jak David Ritter tak Radek Ryvola, stejný tým čeká ještě zelený výběr, tahle obrana měla takový efekt, že dokonce brankář soupeře musel vyběhnout z brány, aby si soupeř měl vůbec s kým nahrát, tohle jsem ještě nezažil, kluci nasávali každé mé slovo, ke konci jsme zvolnili, zápas jsme nakonec ovládli 29:19.

Následně si kluci modří a zelení měli zahrát o pěkné 4-6 místo z 9 týmů. Dostáváme se tedy na konec turnaje, poslední zápas před vyhlášením, na tohle jsme se ale dopředu připravili, jelikož na turnaji o kategorii výš bylo i SKKP Brno, které kvůli jednomu nepovedenému zápasu končili turnaj dříve, bylo dohodnuté, že jeden tým bude trénovat Tom Staňa a druhý Marek Jahoda, tedy všemi známý trenér dorostu SKKP Brno. Úkol zněl jasně, nezranit se, a vyhraje ten lepší, ovšem kluci tento zápas vzali tak nějak po svém, tento zápas o umístění se stal zrovna nejplodnějším zápasem na góly z celého turnaje, zdá se, že klukům chyběla střelba, a tak se ze zápasu stali dostihové závody, neboli, kdo dá víc vyhrál … zápas skončil neuvěřitelných 47:33 a vzhledem k tomu že hrací čas byl 40 minut, dál bych to nerozváděl, a zakončil to větou. Je fajn že i po třech těžkých dnech, mají kluci chuť po gólech.

Závěr turnaje: Tým označený South Moravia I skončil na místě 4. a South Moravia II na místě 6. Tento turnaj jako vždy trenérům hodně dal, hodně ukázal, věřím že i kluci si odnesli pěkné zážitky, což byla priorita celého turnaje, Výběr se aktuálně smrskne do podoby, která by už měla být součástí Olympiády, tak aby se v poklidu kluci mohli soustředit na přípravu této velké akce, já sám za sebe jsem rád že již druhým rokem mám možnost sbírat zkušenosti v této kategorii, a zároveň jsem pyšný na všechny ty kluky, kteří si tímto prošli, jak říká trenér Obršlík, jestli nakonec budete vybrání nebo ne, nevěste hlavy, tohle je jen počátek vaší kariéry, a všem těmto klukům přejeme aby se jim v jejich kariéře podařilo vše co si přejí.

05.05.2024 TJ Sokol Újezd u Brna - TJ Sokol Kostelec n.H. - HK (muži)

Od první ligy už nás dělí jen baráž 😊.

20.4.2024 Žákovská liga - 5. kolo turnaje

Nová Městská hala se dočkala dalšího vrcholu. Žákovská liga, což je mistrovství ČR starších...

21.04.2024 TJ Sokol Újezd u Brna – TJ Sokol II Prostějov (muži)