22. kolo, neděle 05.05.2024, 15:00

TJ Sokol Újezd u BrnaTJ Sokol Kostelec n.H. - HK

34:24 (14:13)
Pavel Víška | | Muži

05.05.2024 TJ Sokol Újezd u Brna - TJ Sokol Kostelec n.H. - HK (muži)

     Od první ligy už nás dělí jen baráž 😊.20240505 TJ Sokol Kostelec P

Komentář

     Vážení příznivci a přátelé újezdské házené, dovolte mi, abych vás informoval, že naši muži se stali MISTRY II.LIGY JM pro sezónu 2023-2024 !!! Tento radostný a v historii naší házené jedinečný počin, potvrdili v posledním kole v domácím zápasu s Kostelcem n.H. a završili tak svoji dlouhou cestu za svým vytýčeným cílem. Ponechme zatím stranou, co bude následovat (baráž o postup do I. ligy), stejně tak se zatím nevrhejme do nějakého velkého hodnocení celé sezóny a vraťme se pouze k tomuto zápasu, který byl tím posledním a jak to i bývá, tím nejtěžším krokem k celkovému triumfu.

     Na Kostelec jsme se pořádně připravili, protože to není vůbec lehký soupeř. Zejména celkově nejnižší počet obdržených branek ze všech týmů (před tímto posledním kolem) v nás budil oprávněný respekt. Kde je respekt k soupeři, je i nezbytná pokora avšak zdravého sebevědomí nám nikterak neubylo. Trochu nepříjemné bylo, že do poslední chvíle nebyl jistý start Atoma Kachlíka, avšak když jsme si vzpomněl na jeho daný slib z poloviny sezóny, že pro úspěch Újezda letos udělá všechno, tak jsem o jeho startu v tomto klíčovém zápasu moc nepochyboval. S Atomem jsme tedy byli kompletní, stejně tak byli připraveni diváci, bubeníci, vlajkonoši, bohatě zásobený sportbar, Speedy- Pop, DJ LUK a kameramanka Anička Kelblová s reportérem Milanem Šafaříkem (těšme se na dokument z tohoto utkání 😊). Připravena byla i spíkryně Božena Flajšingerová i s tombolou (tentokrát bylo možno vyhrát například domácí pecen chleba z pece mistra Ťama). Velkolepé závěrečné představení tedy mohlo začít...

     První půle se nese z naší strany v duchu mírné nervozity, vždyť alespoň 6 neproměněných střel z křídla a 3 zahozené sedmičky nás vedou k lehkému znepokojení. Na soupeři je vidět, že má chuť nám naši cestu za vítězstvím pořádně zkomplikovat, Kostelec to má prostě v genech. Poločasový stav 14:13 je tedy varovný a je jasné, že v šatně si to kluci a trenéři budou muset vyříkat, vždyť takto pokračovat by dál určitě nešlo. O přestávce opět uklidňuji některé nevěřící fanoušky a predikuji náš drtivý nástup do druhé půle. Osobně opravdu nemám strach, protože odhodlání našich borců a vůle udělat velký výsledek je v nich hluboce zakořeněná a vím, že na hřišti nechají celé své srdce a tento klíčový zápas si v žádném případě nenechají proklouznou mezi prsty. A jak jsem věřil a doufal, tak se i stalo. Kdo jiný než Atom v prvních dvou minutách velí do útoku a navyšuje na 16:13! Hala začíná bouřit, bubeníci mlátí do bubnů jako smyslu zbavení. Strouhal, Krošík a Horký navyšují na 19:14 a strach o konečný výsledek se rozplývá jako pára nad hrncem. A pak už je to naše známá "krasojízda" vyšperkovaná o všelijaké parádičky, avšak stále je na našich borcích vidět velká koncentrovanost a obezřetnost. Po každé nepovedené parádičce a opět neproměněných 2 sedmičkách následuje náš zodpovědný a trdý direkt z pečlivě připravené akce. Lukyn Ritter předvádí v bráně velkou show, kdy zejména jeho trojzákrok během několika vteřin vystřelí diváky ze sedadel až pomyslnému stropu naší arény :-). A tradičních pár závěrečných minut pro Rustama v bráně, to už neodmyslitelná třešnička na dortu pro rozvášněné publikum 😊! Zápas máme pevně pod kontrolou a hráči hojně komunikují s publikem a připravují se na konec zápasu. Vždyť tyto jedinečné chvíle je třeba si náležitě užít!

     Závěrečný hvizd je tu a euforie může naplno vypuknout! Hráči se objímají a křepčí ve středovém kruhu na hřiště vbíhají i ti, kteří v tomto zápase nehráli, ale byli celou dlouhou sezónu součástí TÝMU! Bouchá šampus, střílí se konfety, velký bilboard s nápisem MISTŘI II. LIGY se ocitá před klubkem hráčů, emoce cloumají s fanoušky v hledišti, pohádka má šťastný konec. Ale ty momenty se užijeme znovu v chystaném videu, popisovat to slovy, to není moc vypovídající... Hráčské oslavy měly samozřejmě dlouhé pozápasové pokračování, ale to není nic pro širokou veřejnost, akorát nějak nechápu, že se v pozdních nočních hodinách slavilo i v Brně na Svoboďáku před Brněnským orlojem – tak fotka dobré půlky týmu na Instagramu je prostě boží 😊! Konec? No konec ještě zdaleka není, čeká nás baráž o postup do I. ligy a následné skládání týmu pro příští sezónu, ať už baráž dopadne jakkoli. Ale toto ještě fakt ponechme stranou a užijme si dnešek a to, že jsme MISTŘI II. LIGY JM a pojďme si říci proč se to vůbec podařilo...

     Předně to kde je celá újezdská házená dnes, to není důsledek jen této sezóny, ale dlouhodobé a koncepční práce celého oddílu, trenérů, sponzorů, podporovatelů a fanoušků. Když vezmu v úvahu, že různou formou a v různých rolích se na chodu oddílu aktivně podílí vyšší desítky lidí, kteří ve finále tvoří jedno velké společenství, tak pak mi teprve dává smyls mluvit o TÝMU v tom nejširším slova smyslu, kdy hráči hrají opravdu a vědomě nejen za sebe a za své spoluhráče, ale za celý TÝM - ODDÍL. Spousta věcí se už podařila, ale zároveň je spousta věcí v běhu a z něčeho budeme dokonce těžit až za dalších pár let. Jsme uprostřed velkého příběhu a vůbec netlačíme, aby vše probíhalo rychle a ukvapeně, vše má svůj čas. Náš dnešní hráčský TÝM je krásnou ukázkou jak se dá sladit dravé mládí se zkušeností, pokud mezi hráči funguje ta správná a zdravá chemie a pokud se věci dějí "přirozeně a nenásilně" a hráče nemusíte "lovit", ale tak nějak přicházejí sami, protože podvědomě asi cítí, že v Újezdě házená nepřešlapuje na místě a že se zde buduje něco velkého, komplexního a dlouhodobého.

     Jménem fanouškům určitě poděkovat hráčům a realizačnímu týmu za krásnou sezónu. Vždyť v ochozech naší krásné nové haly jsme mohli potkat spoustu bývalých nejen újezdských hráčů a všemožných osobností, kteří ještě před pár lety buď na házenou úplně zapomněli anebo o házené ani nevěděli, že existuje! A dnes mají tito fanoušci koupené permice na celou sezónu! Myslím, že o vzájemném obohacení hráč – fanoušek můžeme mluvit jen v samých superlativech, ta chuť si dělat radost navzájem je naprosto ojedinělá a je silně cítit. Pro malou ilustraci uvádím příklad, kdy jsme s trenéry podnikli malý špionážní výlet na zápas hraný také v neděli v 11:00 v Bystřici pod Hostýnem, která svedla přímý souboj s Rožnovem pod Radhoštěm o titul mistra II.ligy SM. Jeden z těchto týmů bude náš barážový soupeř a pouze vinou nejasností v době psaní tohoto článku zatím nevíme, kdo to bude... Samozřejmě byla plná hala (hodně přes 200 diváků), budny v táborech domácích i hostů, vysoké hráčské nasazení a velmi kvalitní zápas... Ano, to všechno tam bylo, avšak i přes to jsem v té atmosféře postrádal něco, na co jsme zvyklí z naší haly. Ta sounáležitost a vzájemná interakce hráč – fanoušek – oddíl tam sice asi taky byla, ale zdaleka ne v tak intenzivní míře, jako to letos zažíváme právě u nás. Ale vidět jeden zápas z II. ligy SM (byť přímý souboj o 1. místo) a dělat z toho nějaké velké závěry, je asi trochu hloupé, za což se Bystřickým i Rožnovským omlouvám.

     A na úplný závěr si dovolím ještě osobní poděkování hráčům. Jak jistě víte "obohacuji" veřejnost psaním článků o naší házené. Je to subjektivní psaní samozvance, kterému je zatím ponechán volný publikační prostor 😊. Mou snahou je naši házenou touto formou popularizovat široké veřejnosti, ale i přinést pohled na naši hru z hlediště (postřehy dalších diváků jsou mi mnohdy inspirací). K čistému reportérství to má hodně daleko, jen popis dění na hřišti by byl nudný. Vím, že se často opakuji a ne vždy mám ze svého článku nakonec úplně dobrý pocit... avšak děkuji vám borci, že jste vítězstvím v II. lize naplnili moje odvážné předsezónní predikce, ve kterých jsem vám přisoudil ty nejvyšší cíle a naložil vám velké břemeno. Možná jsem vás trochu vyhecoval a možná jsem vám pomohl uvědomit si, že dohromady jste setsakramentsky dobří, a že by byla obrovská škoda letos nemířit co nejvýše. Myslím, že až s odstupem času si mnozí borci uvědomí, jakého krásného sportovního úspěchu společně dosáhli a že byli součástí něčeho opravdu výjimečného a jedinečného. Dopředu slibuji ještě jeden a poslední článek, ale to až po baráži, kde shrnu průběh celé sezóny, ale odvážím se zhodnotit i výkony všech jednotlivců – vždyť každý z vás letos napsal velice zajímavý házenkářský příběh 😊.

TJ Sokol Újezd u Brna - TJ Rožnov pod Radhoštěm 27:22 (12:10)

Přepište dějiny!!! Újezd u Brna vybojoval v odvetném barážovém utkání proti Rožnovu pod Radhoštěm, postup do...

Soustředění Nové Veselí 2024

Soustředění v roce 2024 proběhne v termínu 11.-17.8. Je určeno pro mladší dorostence ročníků 2008 a 2009 a mladší...

18.05.2024 TJ Rožnov pod Radhoštěm - TJ Sokol Újezd u Brna (muži)

TJ Rožnov pod Radhoštěm - TJ Sokol Újezd u Brna 30:26 (13:13)